
Преди 18 месеца написах Mac OS X за начинаещи – гид, който описва какво да правите, ако сте нов в света на Macintosh.
Прочетох го и заставам зад всичко, което съм казал тогава; дори работните ми навици не са се променили. Но е време да го допълня с новите програми, които съм открил и възможностите, които дава Mac OS X 10.6 или Snow Leopard.
Всички програми по-долу са безплатни.
Вградени функции
Като цяло Snow Leopard е малко надграждане над Leopard (10.5) като външен вид, скорост и функции. Единствената причина да ъпгрейднете до последна версия ще е приложния софтуер. За Snow Leopard се програмира по-лесно и скоро новите версии на програмите няма да са съвместими с 10.5. Но ако си работите ОК на 10.5 и се чудите дали да ъпгрейдвате, недейте. Ако сте на 10.4 Tiger – действайте.
Preview има най-после анотации (възможност да оставяте бележки по файлове) и малки диаграмки. Това почти са измества OmniGraffle от работата ми. Менюто с анотациите се пуска като щракнете на моливчето горе и в дясно. Друг вариант е да използвате Skim.
iCal има приятна интеграция с Google Calendar, което ми позволява да си спазя правилото си никога да не ползвам офлайн софтуер за онлайн неща и онлайн софтуер за офлайн неща.
Официалния българо-английско-български речник също е супер.
Лична работна среда и продуктивност
Аfloat е разширение, което ви позволява да закотвяте произволен прозорец над другите или да го правите прозрачен. Удобно е когато работите с файлове и папки, които не искате да изчезват от погледа ви. Присъствието на програмата се разбира по наличието на още няколко команди в менюто Windows.
AppTrap изчиства асоциираните файлове към дадена програма, ако я изтриете. Те принципно не пречат, но така изчистването е тотално. Програмата работи на заден план и се активира само ако изтриете нещо от папката Applications.
Camouflage скрива иконите на десктопа с 1 клик. Хубаво е, ако искате да си покриете бъркоча преди презентация, за да не лъснат работните ви файлове на проектора.
Dropbox е услуга + софтуер за Mac, PC и iPhone. Създава ви виртуална папка онлайн, която се представя като „реална“ на колкото устройства решите и е най-лесния начин да си пазите работни файлове винаги близо до вас, без да ползвате флашки. Горещо препоръчвам.
Fluid прави отделно Mac OS X приложение от сайт, който му зададете. Аз например го ползвам за вътрешната ни bug tracking система, която ми е по-удобно да е в отделно браузъроприложение.
Firefox е предпочитания браузър за мен, защото версия 3.6 е драстично по-бърза от Chrome за Mac, а най-бързото нещо на света – Safari няма приставки. Винаги съм се старал да ползвам минимум приставки и тези, но в момента ползвам: Bulgarian Dictionary за проверка на правописа, Echofon за Twitter клиент, Firebug за работа и Tree Style Tab, за да виждам повече прозорци и повече от сайтовете на един екран.
Уча се да ползвам Google Tasks, защото са еднакви на всички платформи и имат приятна мобилна версия.
Не знам защо, но повечето мишки, които не са произведени от Apple или са много бързи или много бавни под MAC OS X. С Mouse zoom правите фини настройки на скоростта на курсора.
Namechanger е програма за масово преименуване на файлове. На мен ми помага при създаване на галерии с изображения.
Superduper! е по-добрият софтуер за backup на данните ви от вградения Time Machine. Разликата е в това, че прави bootable (такова от което може да заредите) копие на твърдия ви диск. С други думи – ако диска на компютъра ви гръмне (рано или късно ще се случи), вие може да вържете въшен USB диск и да заредите точно копие на стария ви диск на вашия компютър с гръмнал диск. Горещо препоръчвам. Не знам за вас, но аз живея постоянно с мисълта, че диска ми ще си замине утре.
Оpenoffice.org 3.2 е значително по-бърз, ако не сте ъпгрейднали – действайте. Напомням, защото OpenOffice има тегав ъпгрейд процес и никакви нотификации по въпроса.
VUE (Visual Understanding Environment) е програма за диаграми, която има Linux версия и мога да споделям файлове с колегите в офиса, които са на Linux.
XMIND пък е mind mapping софтуер, който ми помага при структуриране на неща като нови проекти или съществуващи функции и процеси. Също има версия за Linux и Windows.
Графика, видео, звук, интернет
ffmpegX е графичен интерфейс за един от най-мощните безплатни пакети за видео де/кодиране. Ако Quicktime се закашля или искате да конвертирате видео файлове към други к/сек или екзотичен формат като Flash Video – това е решението. Shareware е, но дразнението е един диалогов прозорец в началото, който ви кара да дарите пари. Ако нещо не става, пробвайте MPEG StreamClip.
Get Lyrical ще издири всички текстове от песните в iTunes библиотеката ви и ще ги вгради в ID3 информацията на файла. После – караоке.
Handbrake кодира видео файлове (и DVD-та) със скоростта на светлината, защото е 64-битова.
jdownloader прескача опашките от популярни хостинг сайтове като RapidShare или HotFile, т.е. нареждате файловете там, те си се теглят като им дойде времето. Тегаво е, защото е Java приложение и си има съответния тегав интерфейс.
Мovist е изненадващо по-добър плейър от VLC. Особено добре се справя със субтитри и с големите HD файлове – MKV.
Paintbrush е по-добра от версията за PC. Ако ви трябват слоеве обаче, ползвайте Pinta (само където е с интерфейс за Linux).
***
Това е всичко, приятели. Какви програми ползвате вие?
(За да избегнем вечните войни, пак да кажа, че ако ползвате PC или Linux, сте взели най-правилното решение за вас.)