Продължавам да не разбирам алуминиевата дограма, която се слага на всички стари сгради, вместо да се запази старата.
Коментари
11 коментара
Кажете нещо по тематаПродължавам да не разбирам алуминиевата дограма, която се слага на всички стари сгради, вместо да се запази старата.
11 коментара
Кажете нещо по темата
Мда, не е като да няма разлика.
Полукрасива България…
Ако в старата сграда живеят хора, те искат да им е топло. Оправянето на стара дограма излиза по-скъпо отколкото нова и то без да има топлоизолационните показатели на новата. Истината е старата дограма да се подмени с нова, която изглежда като стара. Това е сравнително скъпо, но добро решение.
Не знам какво правят с топлоизолацията на стените, вероятно слагат някаква вътре.
Защото PVC дограмата е по-евтина от дървената и изисква по-малко подръжка ;)
И не на последно място, защото може би старата е сдала багажа преди известно време.
Вероятно слагат отвътре, но да не забравяме, че старите сгради имат и по-дебели стени.
Най-вероятно е пластмасова, не алуминиева. И най-вероятно я слагат, щото е много по-евтина и лесна за монтиране от колкото да реставрират стари дървета и да състаряват нови и т.н. Кога си видял нещо да се прави както трябва, ако може да се направи за по-малко пари?
Старата дограма духа.
аз живея в къща от такъв тип (на 100 години в центъра на София).
– Изолация не е кой знае-колко необходима, тъй като стените са дебели и тухлени
– старата дограма е някакъв ужас да се поддържа в добро състояние. Дори след цялостно ‘реставриране’ (свалена боя, пилене, безиросване, китване, пилене, абоя и т.н) пак духа :)
Джамците отдаавна не пасват точно, поизтъркани са, изкривени са и т.н. Гумената изоляция на Теза помага само частично.
Пак като запазват поне сградата вместо да я сменят с нова пластмасова или алуминиева бива.
Във Варна има подобни изпълнения в същия цвят и и подобна техника при оцветяване на орнаментите в бяло… на мен лично ми харесваха повече с падаща мазилка…
Старата дограма просто не е вечна. И е предвидена за единично стъкло ( двукатен прозорец обикновенно) Може и да се направи нова, много хубава, дървена (слепени профили), но профилите пак ще са видимо по-дебели, а и членението на прозореца често е трудно да се докара до оригиналния вид заради много по-голямата тежест на съклопакетите. И цената е 3-4-5 пъти по-висока от ПВЦ-то. Резултат – грозна работа…
Всъщност проблемът е наистина сериозен. Тук таме има разни опити да лепят едни лайсни, фолио и др. върху стълкопакетите за да наподобяват предшния вид на прозореца. В случай на уникална сграда, пари и желание човек може да си произведе добрамата по оригиналната технология. Е няма да е много енергоефективно и ще излезе скъпо.
А да не говорим, че както показва снимката ти – обикновенно дори и не се опитват особено, нали.