уважаеми еленко,написах мнооого дълго мнение за Flash, и че в момента на mtv.com си има няколко Flash обекта (слава на Adobe, слава), и понеже не отговорих на captcha-та преди да натисна "хайде", цялото ми писание отиде директно в един по-добър свят, без да ме пита нищо.
юзабилити, гъза ми.
Уважаеми defcon,
Съжалявам за загубата, но не знам по-лесен начин хем да да няма спам в коментарите в този сайт, хем те да се публикуват внезапно, без изчакване и съмнения за злокобна модерация. Отбележете, че ви карам да съберете 2 едноцифрени числа, а не да преписвате криви букви с косми между тях.
Както казва 1 познат: защо човек обича да цепи дърва? Защото веднага вижда ефекта от труда си.
Колкото до Flash – нямам нищо против Него.
Когато анонсирах версия 4.1 на eenk.com сравних модерните за момента технологии – AJAX с модерните технологии през 1999 – Flash. Тогава, ако сайтът ти нямаше Flash – направо не беше сайт. Сега същото се повтаря с AJAX, едва ли не.
Без да съдя никоя от тези технологии – всички те си имат предимства (и недостатъци), смятам, че просто в момента е модерно да се говори про-AJAX.
Ваш,
Е.
П.с. Уважаеми читатели, ако искате да се позабавлявате с класическа караница (flame war), отворете дискусията от 11 март откъдето е и горното мнение.
П.п.с. Пояснявам правилата на рубриката отговор: ще отговарям на въпрос по мой избор от коментарите. Слава богу, все още не съм стигнал до там да отговарям на собствените си въпроси и твърдения.
A проблемът с изгубеното мнение не е в юзабилито на блога (или даже технологиите in general), а в използването на неадекватен браузър: ако настроиш правилно FireFox, информацията не би се губила никога.
A ако напишеш адекватен код, при неуспешна валидация на форма те връща на същата такава с попълнени полета и насочващо съобщение къде си се провалил, а ако полета се описват с атрибут value=““, не правилно настроен Firefox, ами и вездесъщи сили не могат да ти помогнат ;)
@qrasio:
При положение, че девойката си мисли, че браузъра и се казва „FireFox“, не разбирам к’во изобщо се мориш да и обясняваш що е и как се реализира error handling ;) Колкото до собственика на сайта – при него ситуацията е аналогична – само защото разбира от уеб повече от родителите си, незнайно защо е решил, че е уеб експерт :)
Damn the copyrighters, they are all alike…
Мисля, че има поне две решения на проблема:
1. Един ред код JavaScript, който алармира „Не сте въвели кода!“ или „Не можеш да смяташ, бе тъпанар!“ :-) преди да бъде изпратен коментара.
2. Да се набута целия коментар в сесий или cookies като по този начин се запазва след като бъде натиснат бутона „Хайде“
Флаш? Ц! Няма нужда. И все пак да не забравяме, че все още около 70% (надявам се в тукашната аудитория да са най-много 25%) от хората са с IE.
а пък аз никак не обичам flash.
може малко, но цял сайт направен на флаш не ми харесва, колкото и много трикове да ползва или да изглежда невероятно…
ето нещо което съпада с мнението ми по темата: http://www.anybrowser.org/campaign/abdesign2.html#plugins.
Flash-а е адски ценнен, само ако не ограничава: „Please download the latest Flash Player to view this site blah blah.“ . Ако има нормална алтернатива зад всяко Flash съдържание – ок.
Изключваме страници специализирани за Flash, разбира се.
Хареса ми благословията, мисля да я ползвам!
Бъдете здрави всички!
Много благодаря за отговора, и нека да си пренапиша изгубеното мнение.
Но преди това: коментарите посочват, че има решения на проблема с CAPTCHA-та.
А що се отнася до Flash: Ajax (в наши дни AJAX не се използва от издания с репутация) действително реши, а и създаде, проблеми които преди попадаха изключително в сферата на Флаш девелопмънта. С Ajax и JavaScript ванилия се постигат впечатляващи анимации и интерактивност, да не говорим за бързия достъп до информация в XML файлове и бази данни.
Но Adobe, след като купиха Макромедиа, продължиха разработката на продукта. Като резултат, новия Флаш има ActionScript 3; копипастата между Илюстратор, Фотошоп и Флаш е радост; Флаш е по-бърз от Java (и в много случаи от Ajax); бе издаден Флаш плейър 9 за Linux; Флаш е популярен (YouTube, anybody?); а фактът, че дизайнери и девелопъри могат да го използват заедно с нови продукти като Flex за да създават сложни приложения, кара някои хора да твърдят, че скоро Флаш ще прелее от интернет на десктопа под формата на интерфейси за игри, програми, и т.н. Накрая, за да не си помислите че правя ПР за Adobe – аз винаги съм ползвал пиратски софтуер :], вече има почти работещи third-party свободни (as in speech) решения за създаване и възпроизвеждане на SWF файлове.
*група викинги става и почва да пее „Флаш-Флаш Флаш-Флаш“*
Доказателство за това, че WWW днес не може да бъде само HTML, JS, и CSS, в това, че миналата седмица Microsoft издадоха свое решение за онлайн мултимедия и „богати приложения“ – Silverlight, и даже обещаха да пуснат някои части от него като open source; не че някой им вярва.
От друга страна, добър xHTML/CSS дизайн, който се валидира, е красиво нещо.
Flame on!
*стиска палци и натиска „Хайде“*
Антония said:
2007.05.03, 10:53
A проблемът с изгубеното мнение не е в юзабилито на блога (или даже технологиите in general), а в използването на неадекватен браузър: ако настроиш правилно FireFox, информацията не би се губила никога.
– Не, проблемът НЕ Е в неправилно настроен FF! Проблемът е, че при ГРЕШКА и презареждане на формата, СЪДЪРЖАНИЕТО на текстовото поле не се запазва! И това не е проблем на портребителя, а проблем на програмиста, написал формата.
Може да се оправи съвсем лесно… И сме го виждали на други сайтове – ГРЕШНО ПОПЪЛНЕНО ПОЛЕ? Чудесно, цялата форма за коментар се презарежда, като полето със грешния отговор е маркирано – поправяш си грешката, ENTER и всичко е тип-топ:)
Не знам защо, но тук CAPTCHA използва сесии за смятащите задачи, и затова всичко се изтрива – давате верен отговор на въпрос, който е бил зададен преди 5 минути но вече не е валиден, защото има НОВ върос…
Хм… Надявам се, Еленко ще поправи този малък проблем :)
@bishop defcon:
Изключително смислено мнение, което с интерес прочетох! Браво! :-)
Мога да добавя само, че има два начина да направиш сайт с AJAX елементи:
1) Лесният – добавяш интерактивност чрез AJAX/JS, която обаче ще спъне използването на сайта ако JS е ИЗКЛЮЧЕН или липсва! (Тоест, разчита се САМО на JS/XML в случая!)
2) По-трудният – всичко е двойно осигурено. Сайтът работи дори и ако ЕДИНСТВЕНАТА технология, която браузърът поддържа, е HTML. При наличието на JS/DOM, сайтът се обогатява! Ето това е начинът! Примери – колкото си поискате…
Ето, LightBox. Използвам го на Optimiced. Добавя красив ефект при отварянето на коя да е картинка от сайта в СЪЩИЯ прозорец (няма нужда от pop-up!).
Ето и тук –
http://www.molif.com/bg/2007/04/28/dephazz-in-sofia-jazz-peak/
Не само че добавя красив ефект при отварянето на снимките, но и позволява навигация МЕЖДУ тях, с натискането на лявата или дясната част от всяка снимка, след като отворите някоя от тях, когато са част от СЕРИЯ (по-надолу в посочения постинг ще видите на две места блокове само със снимки).
Няма нужда от pop-up window. Работи и на Firefox и на IE.
Но не само това! Опитайте да ИЗКЛЮЧИТЕ JavaScript! Какво се случва? Като натиснете thumbnail-а, снимката ОТНОВО се отваря, но без самия ЕФЕКТ. Просто се отваря като обикновен линк в същия прозорец на браузъра! Ето това е ПРАВИЛНИЯТ начин. Ето това е DOM/AJAX! Същите снимки може да разгледате във всякакъв браузър, със или без поддръжка на JavaScript и/или CSS! Просто в единия случай ще ги видите като картинка в същия прозорец; ако имате JavaScript, ще ги видите с приятния ефект при отворянето им и ще може да разгледате всички картинки от една серия с NEXT/PREV като отворите една от тях…
–
А за лоши примери на ползване на AJAX – няма нужда да се търси много… Просто такъв сайт, при изключването на javaScript, спира да работи. Формите не са активни, и функционалността на сайта изчезва.
Добрият AJAX-er ще направи „презастраховка“ и ще ползва активно DOM за да не се случи това. Така осигуряваш работата на сайта СЪС и БЕЗ да има JavaScript…
Същото може да се каже и за някои употреби на Flash.
За пример мога да посоча:
http://www.mikeindustries.com/blog/
Виждате ли красивите заглавия на всеки пост в този блог с custom шрифт? И аз ги виждам. А сега ИЗКЛЮЧЕТЕ Flash (FlashBlock add-on за Firefox може да ви свърши работа!) и посетете сайта отново! Заглавията вече НЕ СА с custom шрифт, но се четат като обикновен HTML! Ето ТОВА е начинът също.
Осигуряваш потребителите, които НЯМАТ определена технология в браузъра си (различна от HTML), да могат да ДОСТИГНАТ до съдържанието на сайта! Да могат да попълнят формата, ДОРИ и да нямат JavaScript за ползват AJAX/XML при пращането на формата. Да ВИДЯТ заглавията в блога ти, ДОРИ и да нямат Flash. Да ОТВОРЯТ снимките, които си публикувал, ДОРИ и да нямат JavaScript за красивия ефект при отварянето…
:-)
Cheers, my $ 0.02 :)
PS Тъй като формата за коментар не допуска дори и EM и STRONG html тагове, моля да възприемате всички думи, написани с главни букви, като такива, поставени между EM и /EM, благодаря :)
Еволюция (?) в действие!
Коментари -> Форум….
според мен, тук някои хора правят една дребна грешка – AJAX е просто един xmlhttprequest, шарените неща и интерактивността идват от DHTML (което пак е нищо-конкретно-не-значещо съкращение като AJAX) което се използва за комбинацията от xHTML, CSS и JS.
примерно lightbox (което бтв е най-дразнещото нещо на света – ами ако искам картинките да се отварят веднага без да ми се местят някакви простотии по екрана, без да се налага да изключвам javascript?) е основно dhtml.
Иначе е нормално java applet-ите да са по-зле – Sun от доста време почти не отделят усилия да ги подобрят, защото видяха, че за това, за което се използваха 90% от аплетите флаш върши по-добра работа. Да не говорим, че 80% от потребителите използват MS JVM 1.1, която е част от праисторията.
Sun се насочиха основно към java web start, което е начин за бърз и сигурен deployment на стандартни java десктоп приложения и напоследък и към F3 (http://ajaxian.com/archives/f3-suns-new-declarative-java-scripting-language).
Друго интересно нещо, макар и да не съм фен на Mozilla Corporation е XUL (http://en.wikipedia.org/wiki/Xul).
еволюция? аз казвам, че има интелигентен(?) дизайнер…
Щом нещо е модерно, Ленко упорито го избягва..такова чувство имам аз. С изключение на модерния женски рок (който чух в един от подкастовете му), който е и толкоз модерен, ако ме разбирате какво искам да кажа..: x
Много ми беше интересно да прочета мненията на bishop defcon и Michel – благодаря за отделеното време.. Свежо и еволюционно! :) е наистина е когато хората споделят знания.. вместо обичайните нападки ;-)
@anhi:
Прав си, но в момента AJAX често се използва И КАТО синоним на модерния начин на използване на JavaScript, не само xmlhttprequest :-)
DHTML не значи нищо, да… И доскоро беше синоним на „Зле написан скрипт, който не добавя функционалност към сайта, но пък е тромав, бъгав, тежък и работи само в определен браузър“ :-)
AJAX/DOM Scripting в момента в повечето случаи значи „Добре написан JS + XHTML/CSS, който разчита на DOM за своята работа“ – нещо много по-различно… :-)
За LightBox – скриптът ДОБАВЯ функционалност, не отнема. Ако имаш 10 снимки на една страница, можеш да ги направиш част от серия, и като се отвори една, може да се разгледат и всички останали с бутончетата NEXT/PREV. И НЕ САМО това – забравих да спомена, че докато разглеждате снимка #5, примерно (която е част от серия от общо 10 снимки), LightBox чрез (xhtmlhttprequest?;-) специален feature пуска preload на СЛЕДВАЩАТА снимка – така че ако ви отнема нормално да прекарате 5 секунди в разглеждането на една снимка, и още 10 са необходими за зареждането на всяка една снимка от серията, всъщност с използването на LightBox времето на зареждане пада на 5 секунди, защото LB интелигентно използва 5-те секунди, които вие прекарвате да разгледате предната снимка!
И това ако не е силен аргумент „ЗА“ използването на подобни AJAX скриптчета!
Ако пък НЕ ИСКАТЕ да разгледате една или повече снимки с LightBox, когато той е инсталиран на определен сайт – ами, супер, просто CTRL + click с левия бутон на мишката във Firefox, и снимката/снимките, които сте си избрали, ще се отворят в нов/нови табчета в background-а, и може да си ги разгледате там… перфект:)
My $ 0.02 :)))
@Габек:
Благодарско :-)
7+9
5+10
@Антония – избягвайте да се изказвате неподготвена ако обичате.
@qrasio – value rlz
@Сашк0 – Ако ми кажеш поне 5 неща защо да предпочета FireFox пред IE7 ще си го сложа… чесно FireFox е супер бъгавия браузър…
А на останалите… не осложнявате ли малко простите неща? Най-добрите решения са елементарни и прости…
А за AJAX… нещо всички взеха да се оливат с него и стана като флаша… една не лоша технология използвана СУПЕР НЕПРАВИЛНО… Хора, един сайт не трябва да е СУПЕР, МЕГА, УЛТРА красив за да е добър и посещаван, за един сайт най-важното е информацията и тя да е лесно достъпна.
Айде стига съм писал че сигурно засегнах половината интернет…
Firefox е добър браузър :)
IE7 е станал доста по-добър от IE6, и все пак му липсват все още някои неща, заради които FF печели (за мен поне).
За мен не знам какво се усложнява или осложнява;-)
AJAX може да се използва по предназначение и добре, или обратното. Но същото може да се каже и за Flash, JS, и т.н.
Няма лоша технология.
Има неправилна употреба.
:)
(Можеш да лекуваш с нитроглицерин. Но може и да направиш самоделна бомба с него и да я взривиш на публичво място, нали?)
За щастие, ние, уебдизайнерите/developer-ите… не сме толковя опасни, най-много да направим сайт, който да не се хареса или да не е много user-friendly ;-)
Peace :-)
@Michel и аз това казвам колега,че просто прекалено неправилно се използват повечето технологии. Никой не се занимся за потребителя… а това е най-важното ;)
Разбира се, че това е най-важното:) % THUMBS UP %
:)