Във време, когато Караджич чака в белградски затвор Хага, NYTimes публикува интересна статия за отмъщението:
– В бедни и етнически разделени страни, желанието за отмъщение е близо 10 пъти по-високо, отколкото в богатите държави.
– Жените са по-отмъстителни от мъжете.
– Жертвите на даден вид престъпление са по-склонни да искат високо отмъщение за същото.
Караджич вече е в Хага, но не виждам какво общо има между отмъщението и правосъдието.
това е идеята – склонността на засегнатите да гледат на правосъдието да се гледа като на отмъщение. на караджич бая народ му се е наточил и когато става дума за десетки хиляди избити, „правосъдие“ става доста сложна дума.
тфа за женските.. да не те надушат *отворените феминис’ки*
:-P
Еленко, нормално е, по-богатото население може да си позволи да бъде по… великодушно, най-малкото, не е оскотяло от глад и недоимък.
Перкеле, жените СА по-злобни от мъжете. :) Така че ми е много странно, когато няки хора решат да проверят до колко стига женското търпение и после мрънкат, като си го отнесат.
Колкото до накзаниае за престъпление… мисля, че тук няма нищо странно. Все пак, всеки иска да знае, че ако му се случи нещо лошо, човекът, който му го е причинил ще бъде наказан, а няма да си вее байряка, все едно всичко е ок. Престъпление И Наказание. Вървят по двойки. Или поне би следвало.
@Eneya:
Това няма нищо общо с „оскотяването“, а с доверието в институциите. Гражданите на богатите страни вярват – и с основание – че престъпниците се хващат, осъждат и наказват. В бедните държави това не се случва, силовите институции са корумпирани и неефективни, гражданите не разчитат на тях и са принудени сами да се справят със заплахите към тях (=отмъщение, виджилантизъм и пр.).