Изпитвам носталгия към DOS интерфейсите. Имитация на прозорци със сенки; бъг буквата ъ да е вертикална черта и т.н.
Всеки път когато видя компютър да ползва такъв, си мисля как ли се поддържа и колко гениален е бил дизайнерът на този софтуер, за да обслужва дадена нужда и до днес. Не че нуждите на баровете (в случая) са се променили в последните 200 години, но все пак.
OMV ползват такъв на плоски екрани; стои като арт инсталация; всеки път.
Терминалите на касите на БДЖ са още по-хип. Интерфейсът е черно-бял, а мониторите все още имат допълнителен защитен екран.
в една от петте най-големите европейски софтуерни компании приложението за управление на обслужване на проблеми, и разни други неща (issue tracking?) (вътрешна разработка от ранните 80) отново е с кознолен интерфейс (телнет връзка през терминал) и отново се ползва и до днес :D
даже ми липсва малко.
в една от петте най-големите европейски софтуерни компании приложението за управление на обслужване на проблеми, и разни други неща (issue tracking?) (вътрешна разработка от ранните 80) отново е с кознолен интерфейс (телнет връзка през терминал) и отново се ползва и до днес :D
даже ми липсва малко.
добре, толкова ли е трудно да се сложи предотвратяване на multiple submission на формата за коментар, ебаси…
Компютърът има 1.44″ флопи. Явно така се експортва инфото, понеже ме съмнява да има USB. ПС жалко че липсва бутон RESET, дисплея, който показва мегахерците, както и ключалката за заключване на клавиатурата.
Ако решат да сменят софтуера, с него ще трябва да сменят и компютъра, а вероятно и касовия апарат (който сигурно е вързан през RS порт). Това са необосновани приходи, при положение че програмата върши работа.
Освен това, графичният интерфейс няма да ускори работата с програмата, даже напротив. Има смисъл от промени ако минат направо на touchscreen.
Ест имах предвид „необосновани разходи“
Всъщност това най-вероятно е софтуер базиран на Clipper създаден и използван от поне 15г.
Както казват хората:
Работи ли? – Не го пипай!
OMV-тата използват Prism, която е разработка от 90-те години на миналия век на една епична британска фирма ICL, купени по-късно от Fujitsu. Системата е достатъчно стабилна за техните нужди защото използват UNIX платформа и независим комуникационен канал за предаване на данни и няма абсолютно нищо общо с програмата от снимката освен външна бегла прилика.
Защо всички Apple фенове отделяте толкова много внимание на интерфейса, а не на реалната функционалност и безпроблемна работа ?
не само apple феновете отделят внимание на интерфейса. дори и ТИ отделяш внимание, тогава когато интерфейсът започне да те дразни, да ти пречи и тн.
тоест най-малкото, което му е необходимо, е да бъде удобен. а досовския интерфейс е прост, да не кажа смотан, на фона на сегашните възможни решения, и вероятно тези, които го използват вече са го наизустили.
това е просто добавка към мнението на nick.
идейно е да ползваш подобно нещо, особено ако и конкурентите ти го ползват. така когато смениш някой от персонала е много вероятно обучението му да бъде по-лесно.
за безпроблемната работа съм съгласна. това нещо е тествано с години. :D
А не е ли причината антични софтуери да живеят до ден днешен, че едно време разработчиците не са залагали в програмата необходимостта след известно време тя да бъде подменена и съответно заплатена наново? Сега на един продукт като му спрат поддръжката всички се втурват да купуват следващата версия без да се замислят дали старата няма да им върши работа и без ъпдейти.
Не забравяйте, че голяма част от т.нар. „DOS програми“ в банки и големи иституции са всъщност терминалният интерфейс, зад който стои животно като mainframe. От чисто системна гледна точка – предимствата са много – информацията живее само в дейтацентъра, където е лесно да се пази, архивира и т.н. а самият мейнфрейм не забива, не блокира и няма как да му се напълни диска с МР3-ки. Такава система не се плаши от бавни и прекъсващи връзки и обучен служител въвежда информация в пъти по бързо, само с клавиатурата.
Специално за този софтуер не съм сигурен, но на много места, където се среща, всъщност не е на ДОС. Например в Български пощи“ компютрите са с Windows XP, но пускат подобни приложения. Писани са на Pascal – на онзи стария Pascal, при който се правеше интерфейса по същия начин.
ДЗЕН – Къде работиш?
Софтуерът и хардуерът са съгласувани с актуалните изисквания на НОИ и НАП.
И аз ползвам мак, но предпочитам да си организирам файловете с Midnight Commander в терминален режим вместо Finder.
Личен опит (защо не смених една желязна DOS програмка):
– От както е купена през 94-95 фирмата е дала само 50 лв. за поддръжка, когато сменяха процента на ДДС.
– И досега на всички 5 работни станции се работи на win95, който вече е безплатен (нямат претенции за него) и е доста по-глупако-устойчив от следващите версии а и персонала не може да си качи NFS за „едно бързо джитване“
– Всички по-евтини складови програмки, при по-сериозно натоварване се ами…чупят. Мога да ви изброя поне 5 такива.
– Печатането през LPT1 е неимоверно по-бързо и удобно, за тези, на които ни се налага да печатаме в 2-3 екземпляра
При финалната сметка за нови компютри, програма, windows, съпорт и обучение на 30 човека (безценно) направо взе да ми харесва като я видя….
както човекът над мен нагледно е обяснил, след като адекватно си сметнеш TCO и ROI и ги съпоставиш с реалните изисквания към даденото приложение и съпътстващия го хардуер, подобна гледка изобщо не би трябвало да те учудва, Еленко =)
Като погледнеш оределите бутилки на рафта(макар че Dumple не е от най-евтините :) и полупразното хладилниче с минерална вода, става ясно защо използват такава техника.
@ROHE зарежи да ме разпитваш „къде“ „какво“ и „защо“ важното е че знам „някои неща“.
Вас не ви ли купиха миналата година Tokheim Group SAS ? Поздрави на Вълка и Влади ако не си се спасил от тяхното обкръжение ;-) Още ли се използва UNIX или сте „омазали“ положението ?
Външния вид понякога лъже. Като си помисля на какво е способен редактор като Emacs(или Vim)… И не говоря само за програмиране. Днес по една случайност бях в НОИ, а там движат пенсиите на цялата държава с някакъв подобен(на външен вид) софтуер. Явно иконките и мишката не са всичко.
бачкам с DOS програмка (clipper) от 94 год. поддържа се като веднъж месечно трия ненужните бекъпи и пускам дефрагментация на диска.
@Дзен, @Rohe:
Призм-ата не е на ICL/Fujitsu, а е/беше продукт на Kirkhamgate мидифициран за Tokheim (и оттам, Shell / Amoco / OMV). Oтзад стоеше нещо което се казваше HOIS, за UNIX ако е стоял, ще да е „отскоро“ :)