(cc) Николай Спасов, който уточнява:

Снимките са на трафопост в квартал Овча Купел 2, между блок 28 и 32. Фонът трябва да се тълкува като карта на България като черните точки са имена на столици – Плиска, Преслав, и т.н. Има го сигурно поне от година и половина и никой не се е сетил да го омаже или въобще да го премахне.

Зад това изкуство прозира проблем, както в посланието, така и в изразната среда.

Коментари

  1. 26 февруари 2011 @ 21:22

    Националистки – да, но чак пък нацистки…

  2. abc #
    26 февруари 2011 @ 22:28

    Доста преувеличаваш ми се струва. Поводите за такъв графит може и да са съвсем разумни. Пък и скинар или наци лумпен да рисува толкова добре не съм виждал…

  3. Ники #
    26 февруари 2011 @ 23:45

    Би ли уточнил „проблем“ и „изразна среда“, защото иначе остава малко неясно…

  4. 27 февруари 2011 @ 11:57

    @Kaladan

    Нацизъм за мен означава краен национализъм. Първо го бах написал така, секунда по-късно смених заглавието и от там е объркването.

    @Ники

    Посланието – ако не броим планината Ръшмор в щатите, които имат да си наваксват история, да си виждал някой немец, французин или швейцарец да рисува будители и държавни глави в обграждащата го среда?
    Относно средата – ако беше нарисувано на училище или читалище, щеше да е една идея по на място.

  5. 27 февруари 2011 @ 12:54

    Според мен някой или някои са решили да покажат какво могат. Аз не виждам нищо нередно в правенето на такива графити (по-уместно определение не намирам).

  6. Kraftwerk #
    27 февруари 2011 @ 15:55

    Съмнявам се човек с всичкия си акъл да тръгне да прави нещо такова; наистина ще да е някой нацист. Но от друга страна на никого не пречи, макар и да не е съвсем в тон със заобикалящата среда.

  7. Иво #
    27 февруари 2011 @ 16:26

    класическите илюстрации от Владетели на България, една от любимите ми книги като бях малък :Д

  8. о.л. #
    27 февруари 2011 @ 17:12

    Съвсем в тон със средата е. Убийствено депресираща панелка на заден план, кал и бурени на преден план, коли втора ръка, паркирани където ти хрумне, липса на каквито и да било правила или пък, не дай си боже, естетика. На националистите тези гледки никак не им правят впечатление и не се опитват да променят истински средата си, но много обичат да се тупат по гърдите с някакво славно минало, което не е и наполовина толкова славно, колкото го изкарват.

  9. 27 февруари 2011 @ 19:05

    Хайде, де, нека не сме толкова строги критици :)

    Авторът/авторите определено изглежда имат талант и според мен са се справили доста добре :) За да оставя поне едно позитивно мнение сред тези коментари, трябва да споделя, че на мен ми харесва и аз бих се радвал да го виждам, когато минавам покрай него :)

  10. 27 февруари 2011 @ 21:43

    Назионализма и шовинизма – първи врагове на международното положение!

  11. Борис #
    28 февруари 2011 @ 1:18

    Еленко, арни снимки изнамираш, ама много изнежено го даваш, дай мъжката

  12. Йонас #
    28 февруари 2011 @ 11:23

    Хайде, Еленко, сподели как по-точно прозираш проблем в светлите ликове на Ботев и Раковски? Друго би било там да е ликът на Мартин Лутер или Тупак, нали? Тогава е адекватно и политкоректно. И няма проблем.

  13. Табаков #
    28 февруари 2011 @ 13:00

    По-добре от надрасканите йероглифи по новобоядисаните блокове. :) Харесва ми!

  14. деница #
    28 февруари 2011 @ 15:24

    Готино е,че тези хора са „излязли“ от учебниците на улицата.Така можеш,минавайки край трафопоста,да опиташ да ги изброиш поименно.Аз не успях.

  15. 28 февруари 2011 @ 15:26

    В крайна сметка каквото и да коментираме изглежда страхотно! Без значение какво е искал да каже автора/авторите.

  16. 28 февруари 2011 @ 18:37

    Досущ като в Северна Ирландия – една също доста изстрадала страна. И там на всяка крачка има славни мюръли, които никой вандал не смее да оскверни, защото после авторите, които са ги направили, за да очертаят територията си, в най-добрия случай ще му счупят ръчичките. В интерес на истината обаче съм виждал и унищожени мюръли, само че бяха изгорени целите къщи, на чиито фасади някога са били нарусивани. Така че в тоя ред на мисли да се радваме, че трафопостът е все още цял :-)

  17. netko #
    1 март 2011 @ 9:10

    @О.Л. +1

  18. ByteSize #
    1 март 2011 @ 19:19

    Изобщо не разбирате от Овче Купел :)

    Тазиу фреска е НАПУК на другите ни фрески :) Yep – наци е all the way, но няма как… Тя се противопоставя на титанични други влечения които слагат нацизма в малкия си джоб…

    За чалгата ви говоря! :)

    Между другото – вие какво очаквате от суб културана банда като нациситете в наши дни? Аз лично се радвам да ги видя по изборите по границите да пречат на рейсове! Мисля че това е една от малкото им полезни за обществото ползи :)

    В случея – да, очаквам от ТЯХ да рисуват потретите на супергероите на БГ… кой иначе?? :)))

    Най-якото е на тая картинка е че трафопоста не е без нищо по него. Защото САМО НАЦИСТИТЕ ОБИЧАТ БЕЛИ СТЕНИ! :)))

    GG

    АА – Еленко, чеk ит – не сме го ние измислили национализма или графитете или.. като цяло – престани с тoзи тон „това само тук го има“, много е … набор 54та :/ keep it unreal, иначе ми е тъпо! :(

  19. Нора Георгиева #
    3 март 2011 @ 13:52

    Много ми е интересно, ако намясто това имаше вулгарни надписи, грозни карикатури или фанатически футболни излияния, някой би ли му обърнал внимание?! Защо мястото му да не е там?! Мястото на тези именити българи е навсякъде!

  20. roland #
    3 март 2011 @ 22:39

    „Зад това изкуство прозира проблем, както в посланието, така и в изразната среда.“

    elenko, ти си поредния блогър в кавички, който обяснява на читателите си като на 3 годишни. ясно е, че има проблем, дай по-семпло с думите…

  21. Кучка #
    3 март 2011 @ 23:13

    На мен пък ми харесжа, точно от „Владетели на България“, супер е !

  22. 7 март 2011 @ 13:03

    Е, трябва да си много голям идиот да искаш да го „омажеш“ това…

    Браво на момчетата, направили това.

  23. 8 март 2011 @ 20:47

    Зад това изкуство не прозира никакъв проблем. Прерисувано от средностатистически човек с щестица по рисуване, от някое средностатистическо квартално училище. Похвално е желанието и мотивацията на автора (и подстрекателите също) да попитат живеещите в панелните блокове – „Вие познавате ли тези лица?“, „Знаете ли нещо за тях?“, „Различавате ли ги по нещо от лицата, които виждате да говорят по телевизията?“ и т.н. Колкото до „изразната среда“ – Във всички случаи е по-слънчево с него. Дори да не е почистено около трафопоста. Дори на фона на изразните средства на заден план.

    P.S. Трябва да отбележа факта, че стои завършено, за разлика от многото графити (някои значително по-качествени като израз и колорит), но останали нечавършени и разпиляни по фасадите.

  24. Amon Goeth #
    25 април 2011 @ 4:01

    Бас ловя, че авторчето на това подобие на блог не знае повечето от хората на графита, както и повечето отпадъчни елементи които са имали дързостта да пишат срещу работата на момчетата !

  25. K.I.P. #
    3 юли 2011 @ 15:40

    Евала! Гордея се че това е в моят квартал и някой е направил нещо , за да си припомним забравените личности от миналото.

Кажете нещо

Може да ползвате лек HTML. Email адресът ви остава скрит.

Абонирайте се за коментари през RSS